Salı , Ekim 17 2017
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenlikte çocukların mastürbasyon yapmaları

Ergenlikte çocukların mastürbasyon yapmaları

Cinsel davranışlar ergenin hormonal uyarıların etkisi altına girmesiyle başlar. Bu dönem çocukluktan erkekliğe yada kadınlığa adım atma dönemidir ve genellikle 12-15 yaş arasını kapsar. Bedendeki değişim ve sonuçta fizyolojik olarak haz duygusunun oluşması ergenin öncelikle kendisini keşfetmesi sonucunu doğurur. Cinsel düşünceler oluşmasıyla ilk mastürbasyon yaşanır ve erişkinlerdekine benzer cinsel fanteziler oluşturulur.

Ergenlikte mastürbasyon, Ergenlik dönemi hem ergen birey için hem de anne baba için zor geçen bir süreçtir. Ergenlik döneminde kız ve erkek çocukların hem bedenlerin de hem de sosyal yaşamlarında büyük değişiklikler gerçekleşir. Hormonların değişimi ile birlikte ergenin vücudunda meydana gelen değişimlerin yanı sıra cinsel konulara olan ilgiside artmaktadır. Cinsel davranışlar kişiye özel ve gizli davranışlar olduğundan dolayı başka insanların cinsel davranışları izlenerek cinselliğin öğrenilemeyeceği de bilinen bir şeydir. Ve ergenlik döneminde cinsellikle alakalı konular da anne ve babalar ne cevap vereceğini nasıl davranacağını şaşırmaktadır.

Ergenlikte cinselliğe geçiş ve mastürbasyon nedir?

Cinsellik konusundaki doğru bir eğitim çocukların merakını gidererek aradıkları sorulara cevap bulabilirler. Tabi ki cinsellikle alakalı her yaşa göre verilmesi gereken bilgiler farklıdır. Bu dönemde ergen birey özellikle cinsel konular içeren bilgileri anne babadan değil arkadaş, internet ve kitaplardan elde etme çabasındadır. Zaten anne yada babadan cinsellikle alakalı herhangi bir yaklaşım geldiğinde çocuk bunu ret ederek konuşmayı kabul etmeyecektir. Artık bireyin büyüme sürecine girdiğini ve cinsellikle ilgili konuları kendine saklamak istediğini kabul edip saygı göstermeliyiz. Anne babalar olarak onun cinsel yaşamla ilgili atacağı adımlardan kaygı duymak ve bu konuda kendini koruyup koruyamayacağından son derece endişe etmekte haklılar.

Kız yada erkek çocuklar ergenlik dönemine geldikleri zaman artan seks hormonlarına bağlı olarak, kendileri ile alakalı cinsel uyarılmalar, cinsel meraklar ve kendini keşfetmesine bağlı olarak mastürbasyon sürecinin yaşanması kaçınılmazdır.

Ergen cinselliğinin önemli bir parçası da mastürbasyondur. Bir çalışmada lise çağındaki erkeklerin %85’inin, kızların ise %37’sinin mastürbasyon yaptığını ifade ettiği bildirilmiştir (Schwartz, 1999). Mastürbasyon her zaman dışarıdan görünen bir eylem biçiminde olmayabilir. Özellikle kızlar cinsel fanteziler düşleyerek de uyarılabilir ve orgazm yaşayabilirler. Bu dönemde sağlıklı cinsel düşlemler ileride sağlıklı cinsel yaşam için önemli bir hazırlık sağlar. Ergenliğin ilerleyen evrelerinde bu cinsel düşlemlerin ne ölçüde karşı cinsle eyleme geçirileceğinde en temel belirleyici aile ve sosyal kültüre ait normlar, değer yargılarıdır.

Psikodinamik açıdan da, ergenlik döneminde mastürbasyon önemli bir işleve sahiptir. Bu dönemdeki mastürbasyon temeli erken çocukluk döneminden köken alan, kendi bedenine yönelmiş cinsel hisler ve deneyimler üzerine kurulmuştur. Mastürbasyon bebeklik dönemlerinden itibaren zaman içinde basit haz verici bir etkinlik olmaktan çıkar ve belirli içgüdüsel arzularla çocuğun birincil sevgi nesneleriyle yakından ilişkili olmaya başlar. Nesnenin zihinsel imgesini de kapsayan fanteziler, içgüdüsel arzular ve bellek parçalarının tatmininde bir araç konumunu alır (Blos, 1962). Fiziksel aktiviteden uzak, hatta erotik yapı da taşımayabilen bu tür tatmin ‘mental mastürbasyon’ anlamı da kazanır.

Mastürbasyon bebeklik dönemlerine ait kendine yönelmiş erotik deneyimleri, fantezi yoluyla ve zihinsel imgeler kanalıyla nesne ile ilişkili hale getirir. Ergenlik döneminde mastürbasyonun hiç bir şekilde görülmemesi erinlik dönemindeki cinsel dürtülerle başa çıkma yetersizliğini işaret eder (Blos, 1962). Ayrıca bebeklik dönemine ait mastürbasyon öyle bir boyutta bastırılmış olabilir ki, genital dönem öncesi dürtülerin genital cinselliğe yönelimi sağlanamayabilir. Bu durum psikoseksüel gelişimde bir duraklamayı temsil eder.

Mastürbasyon nedir?

Cinsel doyuma ulaşma amacına yönelik, kendine özgü cinsel bir faaliyet olup ergen bireyin kendi kendine geliştirdiği bir çeşit haz alma durumudur. Cinsel organların ve duyarlı erojen bölgelerin cinsel doyum noktasına ulaşılmasına kadar yapılan uygulamadır. Ve ergenlik dönemi cinsel uyarılma ve mastürbasyon için ellerin keşfedilmiş olduğu dönemdir. Ergenlerde mastürbasyon artık istenilerek yapılan ve orgazm olana kadar devam eden bir süreçtir. Ergen birey artık mastürbasyon ile ne yapmak istediğinin son derece farkındadır. Çocuklarının kendi kendini uyarmak sureti ile mastürbasyon yaptığını fark eden anne ve babalar bu konuda tepkilerine son derece dikkat etmek zorundadırlar. Bu durumu tehdit yada ceza ile engellemeye kalkıştıklarında ergen genç bu hazzı zaten bir kere aldığından dolayı gizli de olsa bir suçluluk duygusu içinde mastürbasyon yapmaya devam edecektir. Ergenlik döneminde yapılan mastürbasyon büyümenin koparılamaz bir parçasıdır.

Aile ergenlikte çocuklarına bilgiler vermeli; Eğer daha önce bilgi verilmedi ise 6-8 yaş arası öğretilen her şey mutlaka verilmelidir. Ergenliğe hazırlık ve değerler ile ilgili konuşma zeminleri hazırlanmalıdır. Ergenlikte karşılaşacakları fiziksel ve duygusal değişiklikler anlatılmalıdır. Bedenlerinde olacak değişimlere hazır olmaları için gereken bilgilendirme yapılır. Kızlara adet kanamasının neden olduğu ve yumurtlama dönemi hakkında bilgi verilir. Mastürbasyon yapmanın suç olmadığı ama fazlasının nasıl zararlar verebileceği anlatılır. AIDS hakkında bilgi ve korunma yolları anlatılır. Cinsel ilişkinin ne demek olduğu ve yetişkin cinsel yaşamıyla ilgili değer yargıları aktarılır.

Gelen aramalar:

 • ergenlikte mastürbasyon
 • ergenlik döneminde mastürbasyon
 • ergen kızlarda mastürbasyon
 • ergen mastürbasyon
 • kızlarda mastirbasyon
 • erkek çocuklara masturbasyonun zararlari nasil anlatilir
 • ergenlikte mastürbasyon normal mi
 • ergen kizlardamasturbasyon
 • ergenlik mastürbasyon
 • mastürbasyon kızlar

Bunu okudunuz mu?

Ergenlik sivilceleri nasıl geçer?

Sivilceler veya tıbbi adı ile akneler ergenlik döneminde sık rastlanılan sorunlardan biridir. Bu dönemde kız …

5 Yorumlar

 1. ergenlik çağında mastürbasyon normal mi?

  • Dr. Fatih Eroğlu

   Ergenlik döneminde mastürbasyon normaldir. Ergenlik döneminde çocukların ilgisini spora, müziğe ve çeşitli kültür etkinliklerine verdiklerinde bu tür davranışlarda azalma görülebilir.

 2. benim yaşım 16 oldu bir arkadaşımdan alıştım mast yapmaya sürekli istekli oluyorum normal mi? bir zararı olur mu

 3. ergenlikte mastürbasyon yapmanın zararı olur mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir