Çarşamba , Kasım 22 2017
Anasayfa / Kızlarda Ergenlik Dönemi / Adet olduktan sonra boy uzar mı?

Adet olduktan sonra boy uzar mı?

Ergenlik dönemindeki hızlı boy artışının nedeni kızlarda artan östrojen hormonunun, erkeklerde artan testosteron hormonunun, büyüme hormonunun etkisini arttırması ve de ayrıca bu hormonların kendi başlarına da boy artışını uyarmalarıdır. Kızlarda salgılanan östrojen hormonunun boyun uzamasını sağlayan büyüme kıkırdakları üzerindeki olgunlaştırıcı etkisi fazla olduğu için,  adetlerden sonra büyüme kıkırdakları hızla kemikleşip, kapanır. Bu nedenle, adetlerden sonra kızların boyu az uzar. Düzenli adet görenlerde boy artışı, ilk adetten  sonra ancak  5-6 santimetre civarında olur.

Kızlarda en hızlı büyüme, adetten hemen önce yani 12 yaş civarında gerçekleşirken, erkeklerde 13.5 yaşında meydana geliyor. Bu dönemde yaklaşık 2 yıl içinde 6-8 santimlik boy uzaması gözleniyor. Kızlarda büyüme ilk adetten sonra yavaşlasa da tamamlanmıyor. Kız çocuklarda boy uzaması ergenliğe kadar devam eder. Bu genelde 16 yaşa kadar devam eder. 11-13 yaş grubundaki hızlı uzama döneminden sonra kızlarda hormonlara bağlı olarak bazı kadınsal değişimler başlar.

Adet görme uzamaya engel olur mu? Adet olduktan sonra boy uzar mı?
Büyümenin durması, uzun kemiklerdeki büyüme kıkırdaklarının kapanması anlamına geliyor. Bu durum, kemik yaşı tayiniyle anlaşılıyor. Büyüme kızlarda adetten sonraki 2-3 yıl içinde duruyor. Kız çocuklarının boyları adetten sonra ortalama 6 santim uzuyor, adetlerin düzensiz olması halinde uzama daha fazla oluyor. Adet görmeden sonra daha yavaş bir boy uzaması beklenir. Bu yavaşlama ile birlikte her yıl uzama miktarı azalarak devam eder ve yaklaşık 16 yaşında uzama sonlanır. Kız çocuklarında adet görme ve kadınsal değişimler geciktiyse uzamanın bir miktar daha devam etmesini bekleriz.
Bunun tam tersi olan erken adet görmede kız çocukları kendi sınıf arkadaşlarına göre daha hızlı uzarlar ancak erken adet görüp erken erişkinliğe ulaştıkları için erken boy durması meydana gelir. Diğer arkadaşları bu boya yetişir veya geçebilirler.

Boy uzatan yiyecekler nelerdir?
Somon balığı derisiyle birlikte, balık çeşitleri, Havuç, balık, karaciğer, Yumurta Sarısı, Sığır, Kırmızı Et, Süt, Peynir, Elma, Yeşil, Sebze, Patates, Fındık, Sarı Sebzeler, badem, muz, Fıstık, tavuk, fasulye.
Çocuğumun boyu kısa mı, bebeğim nasıl uzar, kısa boylu çocukların boyunu nasıl uzatırız, ergenlikte boy kaç yaşına kadar uzar, 18 yaşında birinin boyu uzar mı, boyu uzatmak için neler yenir, hangi yiyecekler boyumuzu uzatır, çocuklar kaç yaşına kadar uzamaya devam eder?

Gelen aramalar:

  • adet olduktan sonra boy uzarmı
  • adetten sonra boy uzarmı
  • boy kızlar
  • ergenlikteadetdonemindensonraboyatma
  • kızım 11 yaşında adet gördü boyu uzar mı
  • regl dan sonra boy uzarmi
  • regl olduktan sonra boy uzarmı

Bunu okudunuz mu?

Kız çocuklarının ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır?

Kız çocukları ergenliğe erkeklerden 2 yıl önce girerler. Ortalama yaş olarak 10-11 kabul edilmektedir. Anne-babalar …

1 Yorum

  1. kızım henüz 11 yaşında adet oldu boyu uzar mı merak ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir