Perşembe , Mayıs 23 2019
Anasayfa / Ergenlik Dönemi / Ergenlikte çocukların mastürbasyon yapmaları

Ergenlikte çocukların mastürbasyon yapmaları

Cinsel davranışlar ergenin hormonal uyarıların etkisi altına girmesiyle başlar. Bu dönem çocukluktan erkekliğe yada kadınlığa adım atma dönemidir ve genellikle 12-15 yaş arasını kapsar. Bedendeki değişim ve sonuçta fizyolojik olarak haz duygusunun oluşması ergenin öncelikle kendisini keşfetmesi sonucunu doğurur. Cinsel düşünceler oluşmasıyla ilk mastürbasyon yaşanır ve erişkinlerdekine benzer cinsel fanteziler oluşturulur.

Ergenlikte mastürbasyon, Ergenlik dönemi hem ergen birey için hem de anne baba için zor geçen bir süreçtir. Ergenlik döneminde kız ve erkek çocukların hem bedenlerin de hem de sosyal yaşamlarında büyük değişiklikler gerçekleşir. Hormonların değişimi ile birlikte ergenin vücudunda meydana gelen değişimlerin yanı sıra cinsel konulara olan ilgiside artmaktadır. Cinsel davranışlar kişiye özel ve gizli davranışlar olduğundan dolayı başka insanların cinsel davranışları izlenerek cinselliğin öğrenilemeyeceği de bilinen bir şeydir. Ve ergenlik döneminde cinsellikle alakalı konular da anne ve babalar ne cevap vereceğini nasıl davranacağını şaşırmaktadır.

 • Ergenlik döneminde mastürbasyon yoğun ve sürekli olmadıkça normal ve sağlıklı olduğunu unutmayın. Yoğun ve sürekli olmaya başladığında çocukların ilgisini başka bir şeye çekmeye çalışın. Spor müzik, sinema ve diğer çeşitli sosyal kültürel etkinliklere katılımını sağlayarak uzak tutmaya çalışın. Ona vermek istediğiniz mesaj mastürbasyon yapmanın sağlıklı ve normal olduğu, sadece kendi odasının mahremiyeti içinde yapılacak bir şey olduğudur. Araştırmalar fiziksel ve duygusal ihtiyaçları yeterli düzeyde karşılanmayan çocukların, haz elde etmek amacıyla mastürbasyona daha çok yöneldiklerini göstermektedir.

Ergenlikte cinselliğe geçiş ve mastürbasyon nedir?

Cinsellik konusundaki doğru bir eğitim çocukların merakını gidererek aradıkları sorulara cevap bulabilirler. Tabi ki cinsellikle alakalı her yaşa göre verilmesi gereken bilgiler farklıdır. Bu dönemde ergen birey özellikle cinsel konular içeren bilgileri anne babadan değil arkadaş, internet ve kitaplardan elde etme çabasındadır. Zaten anne yada babadan cinsellikle alakalı herhangi bir yaklaşım geldiğinde çocuk bunu ret ederek konuşmayı kabul etmeyecektir. Artık bireyin büyüme sürecine girdiğini ve cinsellikle ilgili konuları kendine saklamak istediğini kabul edip saygı göstermeliyiz. Anne babalar olarak onun cinsel yaşamla ilgili atacağı adımlardan kaygı duymak ve bu konuda kendini koruyup koruyamayacağından son derece endişe etmekte haklılar.

Kız yada erkek çocuklar ergenlik dönemine geldikleri zaman artan seks hormonlarına bağlı olarak, kendileri ile alakalı cinsel uyarılmalar, cinsel meraklar ve kendini keşfetmesine bağlı olarak mastürbasyon sürecinin yaşanması kaçınılmazdır.

Ergen cinselliğinin önemli bir parçası da mastürbasyondur. Bir çalışmada lise çağındaki erkeklerin %85’inin, kızların ise %37’sinin mastürbasyon yaptığını ifade ettiği bildirilmiştir (Schwartz, 1999). Mastürbasyon her zaman dışarıdan görünen bir eylem biçiminde olmayabilir. Özellikle kızlar cinsel fanteziler düşleyerek de uyarılabilir ve orgazm yaşayabilirler. Bu dönemde sağlıklı cinsel düşlemler ileride sağlıklı cinsel yaşam için önemli bir hazırlık sağlar. Ergenliğin ilerleyen evrelerinde bu cinsel düşlemlerin ne ölçüde karşı cinsle eyleme geçirileceğinde en temel belirleyici aile ve sosyal kültüre ait normlar, değer yargılarıdır.

Psikodinamik açıdan da, ergenlik döneminde mastürbasyon önemli bir işleve sahiptir. Bu dönemdeki mastürbasyon temeli erken çocukluk döneminden köken alan, kendi bedenine yönelmiş cinsel hisler ve deneyimler üzerine kurulmuştur. Mastürbasyon bebeklik dönemlerinden itibaren zaman içinde basit haz verici bir etkinlik olmaktan çıkar ve belirli içgüdüsel arzularla çocuğun birincil sevgi nesneleriyle yakından ilişkili olmaya başlar. Nesnenin zihinsel imgesini de kapsayan fanteziler, içgüdüsel arzular ve bellek parçalarının tatmininde bir araç konumunu alır (Blos, 1962). Fiziksel aktiviteden uzak, hatta erotik yapı da taşımayabilen bu tür tatmin ‘mental mastürbasyon’ anlamı da kazanır.

Mastürbasyon bebeklik dönemlerine ait kendine yönelmiş erotik deneyimleri, fantezi yoluyla ve zihinsel imgeler kanalıyla nesne ile ilişkili hale getirir. Ergenlik döneminde mastürbasyonun hiç bir şekilde görülmemesi erinlik dönemindeki cinsel dürtülerle başa çıkma yetersizliğini işaret eder (Blos, 1962). Ayrıca bebeklik dönemine ait mastürbasyon öyle bir boyutta bastırılmış olabilir ki, genital dönem öncesi dürtülerin genital cinselliğe yönelimi sağlanamayabilir. Bu durum psikoseksüel gelişimde bir duraklamayı temsil eder.

Mastürbasyon nedir?

Cinsel doyuma ulaşma amacına yönelik, kendine özgü cinsel bir faaliyet olup ergen bireyin kendi kendine geliştirdiği bir çeşit haz alma durumudur. Cinsel organların ve duyarlı erojen bölgelerin cinsel doyum noktasına ulaşılmasına kadar yapılan uygulamadır. Ve ergenlik dönemi cinsel uyarılma ve mastürbasyon için ellerin keşfedilmiş olduğu dönemdir. Ergenlerde mastürbasyon artık istenilerek yapılan ve orgazm olana kadar devam eden bir süreçtir. Ergen birey artık mastürbasyon ile ne yapmak istediğinin son derece farkındadır. Çocuklarının kendi kendini uyarmak sureti ile mastürbasyon yaptığını fark eden anne ve babalar bu konuda tepkilerine son derece dikkat etmek zorundadırlar. Bu durumu tehdit yada ceza ile engellemeye kalkıştıklarında ergen genç bu hazzı zaten bir kere aldığından dolayı gizli de olsa bir suçluluk duygusu içinde mastürbasyon yapmaya devam edecektir. Ergenlik döneminde yapılan mastürbasyon büyümenin koparılamaz bir parçasıdır.

Aile ergenlikte çocuklarına bilgiler vermeli; Eğer daha önce bilgi verilmedi ise 6-8 yaş arası öğretilen her şey mutlaka verilmelidir. Ergenliğe hazırlık ve değerler ile ilgili konuşma zeminleri hazırlanmalıdır. Ergenlikte karşılaşacakları fiziksel ve duygusal değişiklikler anlatılmalıdır. Bedenlerinde olacak değişimlere hazır olmaları için gereken bilgilendirme yapılır. Kızlara adet kanamasının neden olduğu ve yumurtlama dönemi hakkında bilgi verilir. Mastürbasyon yapmanın suç olmadığı ama fazlasının nasıl zararlar verebileceği anlatılır. AIDS hakkında bilgi ve korunma yolları anlatılır. Cinsel ilişkinin ne demek olduğu ve yetişkin cinsel yaşamıyla ilgili değer yargıları aktarılır.

Gelen aramalar:

 • musturbasyon ergen kiz
 • ergenlikte mastürbasyon
 • ergen cocuklarda cinsel sorunlar
 • ergen kizlar mastemasyon yaparmi
 • ergenlik çağdaki kızların orgazma veya masturbasyon

Bunu okudunuz mu?

Çocuklarda ergenlik belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda sizlere ergenlik belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Ergenlik dönemi belirtileri hakkında bilgi edinmek için …

18 Yorum Yapılmış

 1. merhabalar
  2 çocuğum var birisi 12 diğeri 14 yaşında. kızımın odasında tabletinde cinsel içerikli site açık masturbasyon yaparken gördüm ne yapacagımı bilemedim bana cinsel olarak hic bir soru da sormadı simdiye kadar ne yapabilirim yanlış olduğunu nasıl anlatabilirim..

  • Kızınızın mastürbasyon yapması son derece normal ve sağlıklı bir durum. Bunu mahrem bir alanda tek başınayken yaptığını düşünüyorum, bu yüzden durum sizi endişelendirmesin. İnternette yaşına uygun sitelere girebilmesi için tabletine ebeveyn denetimi, aile ve çocuk profili gibi uygulamalar yüklemenizi öneririm. Kızınızın yaş grubunda asıl problem cinselliği yanlış kaynaklardan, yanlış şekilde öğrenmesi olabilir. Sizin onu yargılayacağınızdan veya bu davranışları yasaklayacağından korktuğu için sizinle cinsellik konuşmuyor olabilir. Elinizden geldiğince sakin olmaya ve kızınızla konuşmaya çalışın. Kızınıza bu durumu açıklamanız ve yaşına uygun olmayan sitelere girmesinden endişe duyduğunuzu ve onu korumak adına bunu yaptığınızı açıklamanız önemli olacaktır.

 2. ergenlik çağında mastürbasyon normal mi?

  • Dr. Fatih Eroğlu

   Ergenlik döneminde mastürbasyon normaldir. Ergenlik döneminde çocukların ilgisini spora, müziğe ve çeşitli kültür etkinliklerine verdiklerinde bu tür davranışlarda azalma görülebilir.

 3. Oğlum 12 yaşında 7 aydır bir kaç kez mastürbasyon yaptığını gördüm sert bir dille yapmamasını söyledim. Ergenliğe giriş döneminde normal olduğunu düşünerek bazen görmezden geldim. Daha ķüçük rahatsız oluyorum ama yardımcı da olamıyorum ne yapmalıyım

 4. benim yaşım 16 oldu bir arkadaşımdan alıştım mast yapmaya sürekli istekli oluyorum normal mi? bir zararı olur mu

  • Daha yaşın çok küçük masturbasyon yapmanın herhangi zararı yok. Ama bu tür alışkanlığını azaltmanı tavsiye ederim. Kendini yalnız hissettiğinden kaynaklı olabilir. Sosyal ortamlara katılmanı müzik, sinema tiyatro gibi etkinlikler senin bu tür davranışlardan uzaklaşmana yardımcı olabilir.
   Sevgiler.

 5. ergenlikte mastürbasyon yapmanın zararı olur mu?

 6. merhabalar, oğlum var 14 yaşında odasında masturbasyon yaptığını gördüm gelişim çağında çocuklara zararı var mı?

 7. ergenlikte masturbasyon yapmanın bir zararı olur mu

 8. Yaşım 13 ama hala ergenliğe girmedim arkadaşlarım mast yapıyormuş bende öyle bişey yok

 9. 8 ve ya 9 yaşın da ara ara masturbasyon yapması normal midir.

  • Kesinlikle normal değil bu durum. Daha çocuk ve ergenlik çağına girmemiş. Bunu çocukla konuşmak sağlıklı olur.

 10. ergenlikte kızlar masturbasyon yapar mı?

 11. Selam ilkönce ben artık fesat düşünmek ve mastürbasyon yada kötü şeyler izlemekten ders çalışamıyorum beynimi yıkadı bana yardım edin lütfe😟😵😭erkeğim bu arada.

 12. Ben 14 yaşında bir erkeğim.Bu konu üzerine bayağı bir araştırma yaptım haram mı?, zararları vs. Öncelikle bu konuda ailelerimiz bilinçlendirilmiyor bu yüzden biz ergenlerde bir korku oluyor eğer çocuğunuzu mastürbasyon yaparken görürseniz sestenmeyin çünkü o çocuk zaten utanıyordur. Ben bir kere Ergenlik ve ergenlerle iletişim konulu bir konferansa gittim. Mastürbasyon hakkında hiçbir bilgilendirme yoktu. Yıl olmuş 2019 hala ailelerimize bilinçlendirme yapılmıyor. Mastürbasyon ergenlikte normaldir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

düşük hapı düşük hapı sipariş